Z nami rozwiniesz swoje zainteresowania i odnajdziesz nowe hobby. Zainwestuj w swój rozwój. Bądź w bliskiej relacji ze sztuką. Czas by obudzić uśpionego artystę. Od poniedziałku – 11 września 2023 r., rozpoczynamy zapisy na zajęcia artystyczne w Tarnobrzeskim Domu Kultury.

Poniżej znajdziecie harmonogram pierwszych spotkań, na których ustalimy terminy stałych zajęć, a także przekażemy wszystkie informacje organizacyjne i dokumenty rekrutacyjne.

Zapraszamy również na TARGI CZASU WOLNEGO w tą sobotę tj. 9 września 2023 r., od godz. 10.00 do 15.00 Będziemy tam na Was czekać !

Regulamin, karta uczestnika (dla dzieci) i karta uczestnika (dla osoby dorosłej)  możecie pobrać TUTAJ !

Opis zajęć prowadzonych w Tarnobrzeskim Domu Kultury znajdziecie poniżej.

Serdecznie zapraszamy! 

Rodzaj zajęć: Chórek ŁAPU-CAPU
Grupa wiekowa: dzieci i młodzież
Opis zajęć: Uczestnicy poznają świat muzyki i piosenki. Podczas zajęć dzieci kształtują wyobraźnię muzyczną, uczą się podstaw śpiewu i interpretacji piosenek. Muszą się nauczyć także pracy w grupie. Pracują z mikrofonem i z wykorzystaniem profesjonalnych podkładów muzycznych. Program jest dostosowany do wieku i możliwości uczestników. Udział w zajęciach rozwija wrażliwość muzyczną, wyobraźnię, umiejętności wyrażania siebie. Istotnym elementem zajęć jest przygotowanie chórku do prezentacji na scenie. W ciągu roku odbywa się kilka koncertów, Chórek występuje także na różnych uroczystościach w mieście.
Prowadzący: Anna Pintal
Spotkanie organizacyjne: 21 września 2023 r., godz. 16.00

 

Rodzaj zajęć: Grupa Teatralna MAGIK
Grupa wiekowa: dzieci 7 – 15 lat
Opis zajęć: Zapraszamy dzieci do odkrywania tajników teatru i wspaniałej zabawy podczas całorocznych warsztatów teatralnych grupy MAGIK. W trakcie zajęć dzieci uczą się wyrażania emocji, rozwijają pasje i odkrywają swoje mocne strony. Uczestnicy mają okazję dowiedzieć się z jakich elementów składa się spektakl teatralny i co potrzebne jest do jego realizacji. Dzieci tworzą własne przedstawienie, a także poznają szereg technik teatralnych, zasady poprawnej wymowy, pracują nad ruchem scenicznym, mimiką, gestami, oddechem, dykcją. Uczestnicy zostaną po spotkaniu organizacyjnym podzieleni na grupy, w których będą pracować podczas semestru.
Prowadzący: Agnieszka Mroczka
Spotkanie organizacyjne: 19 września 2023 r., godz. 17.00

 

Rodzaj zajęć: ARTYSTYCZNE ZAJĘCIA DLA NAJMŁODSZYCH
Grupa wiekowa: dzieci 4 – 6 lat
Opis zajęć: Jest to interdyscyplinarna propozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym. Stawiamy na rozwój pasji, kreatywność, pobudzenie wyobraźni maluchów. Mali uczestnicy poprzez zabawę pod okiem instruktorów poznawać będą różne dziedziny artystyczne: plastykę, muzykę, taniec, teatr. Będziemy razem odkrywać, co im sprawia największą przyjemność, w czym są dobre, pobudzimy ich kreatywność, umiejętność myślenia abstrakcyjnego, a rodzicom podpowiemy, jakie talenty warto u dziecka rozwijać. W programie są zabawy plastyczne i logopedyczne, aktywne słuchanie muzyki, poznawanie instrumentów muzycznych, rytmika, arteterapia. Zajęcia będą prowadzić różni instruktorzy, zaprosimy ciekawych gości. Spotkania trwają ok. 30 min. i będą dostosowane do wieku i stopnia samodzielności dzieci. W warsztatach mogą uczestniczyć rodzice. Dzięki tym spotkaniom ze sztuką i ich różnorodności nastąpi rozwój sprawności motorycznej, umiejętności społecznych i wrażliwości artystycznej dziecka, przygotujemy go do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, wykształcimy zamiłowanie do sztuki.
Prowadzący: Koordynator: Katarzyna Dereń. Zajęcia prowadzą różni instruktorzy TDK
Spotkanie organizacyjne: 19 września 2023 r., godz. 17.00

 

Rodzaj zajęć: MŁODZIEŻOWY TEATR AMATORSKI
Grupa wiekowa: młodzież od 14 lat
Opis zajęć: Grupa młodych osób szukających na scenie możliwości wyrażenia siebie. W trakcie prób odbywają się teoretyczno-praktyczne ćwiczenia z kultury żywego słowa, gestu i ruchu scenicznego. Uczestnicy nabywają umiejętności dialogowania etiud scenicznych, poznają różne techniki teatralne. Działania teatralne to nie tylko zabawa, przygoda, ale także nawiązywanie dobrych relacji z rówieśnikami, budowanie przyjaźni. Finalnym, rocznym działaniem teatralnym jest wspólne przygotowanie i prezentacja spektaklu teatralnego.
Prowadzący: dr Sylwester Łysiak.
Spotkanie organizacyjne: 21 września 2023 r., godz. 15.00

 

Rodzaj zajęć: Teatr CZWARTEK
Grupa wiekowa: dorośli
Opis zajęć: Uczestnicy zajęć mogą rozwijać swoje pasje artystyczne, pracując nad dykcją, gestem i ruchem scenicznym oraz budowaniem sytuacji dialogowych. Rezultatem prób jest przygotowanie i prezentacja spektaklu teatralnego. Teatr „Czwartek” działa od 2013 roku. W czasie swojej działalności zaprezentował na scenie wiele przedstawień, które zawsze gromadzą szeroką publiczność. Były także spektakle wyjazdowe, na zaproszenie innych instytucji kultury w regionie. Grupa teatralna to pasjonaci, ludzie zakochani w teatrze, otwarci na nowe wyzwania oraz nowych aktorów.
Prowadzący: dr Sylwester Łysiak.
Spotkanie organizacyjne: 21 września 2023 r., godz. 17.30

 

Rodzaj zajęć: DZIECIĘCY ART KLUB
Grupa wiekowa: dzieci do 10 lat
Opis zajęć: Praca w Dziecięcym Art Klubie TDK to czas rozwijania pasji i poznawania świata sztuki, spotkań warsztatowych z artystami, śledzenia tajników ich pracy oraz zwiedzania wystaw w Galerii TDK. Swoboda w wyrażaniu siebie, poznawanie technik plastycznych i rysunkowych owocują powstaniem licznych prac plastycznych. Zajęcia podsumowujemy wernisażem w Galerii TDK.
Prowadzący: Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska
Spotkanie organizacyjne: 18 września 2023 r., godz. 16.30

 

Rodzaj zajęć: KREATYWNE WARSZTATY PLASTYCZNE
Grupa wiekowa: dzieci od 10 lat
Opis zajęć: Celem zajęć jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczestników zajęć, kształtowanie aktywności i kreatywnego myślenia, zapoznanie z nowymi technikami plastycznymi i sposobami realizacji określonych zadań, nabycie umiejętności kształtowania, wyrażania siebie, własnej osobowości, kształtowanie wrażliwości estetycznej, formowanie postawy twórczej sprzyjającej przełamywaniu bierności i apatii, rozwijanie umiejętności pracy w grupie. Narzędziami będą akwarele, pastele, farby, ale także materiały recyklingowe, gips, glina, tektura itp. W planie są zabawy rozwijające kreatywne myślenie i wyobraźnię, tworzenie rzeźb, instalacji przestrzennych, rzemiosło artystyczne i inne. Zajęcia podsumowujemy wernisażem w Galerii TDK.
Prowadzący: dr Magdalena Stokłosa
Spotkanie organizacyjne:  20 września 2023 r., godz. 16.00

 

Rodzaj zajęć:

WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DOROSŁYCH I MŁODZIEŻY

Grupa wiekowa: młodzież i dorośli
Opis zajęć: Uczestnicy będą zdobywać lub rozwijać praktyczne umiejętności z zakresu rysunku i malarstwa, poznawać wybrane techniki plastyczne. Celem tych warsztatów jest także twórcze, wspólne spędzenie czasu. Głównie w pracowni, ale w planie są także plenery, czy inne projekty plastyczne, zgodnie z oczekiwaniami uczestników. Semestr kończy się wystawą prac.
Prowadzący: dr Magdalena Stokłosa
Spotkanie organizacyjne:  20 września 2023 r., godz. 16.30

 

Rodzaj zajęć:

NAUKA GRY NA SAKSOFONIE I FLECIE POPRZECZNYM

Grupa wiekowa: dzieci od 8 lat, młodzież i dorośli
Opis zajęć: Podejmij wyzwanie i naucz się grać na saksofonie lub flecie poprzecznym – instrumentach, które nie należą do najprostszych, ale są niezwykle efektowne i gra na nich daje wiele satysfakcji. Można grać w orkiestrze, wybrać repertuar klasyczny, ale też świetnie taka muzyka zabrzmi na rockowym koncercie, czy w lirycznej balladzie. Możliwości są nieograniczone. Gra na instrumencie ćwiczy pamięć, uczy systematyczności i buduje pewność siebie. Dziecko uczy się dyscypliny, skupienia uwagi i osiągania zamierzonych celów. Młody muzyk rozwija pamięć werbalną, zdolności manualne, a przez to także potencjał intelektualny. Dzięki temu osiąga lepsze wyniki w nauce szkolnej. Zajęcia będą się odbywać w trybie indywidualnym, dzięki czemu materiał będzie dostosowany do tempa i możliwości każdego ucznia. Zapraszamy osoby początkujące oraz tych, którzy grają i chcą doskonalić swoje umiejętności. Na naukę nigdy nie jest za późno!
Prowadzący: Katarzyna Dereń
Spotkanie organizacyjne:  19 września 2023 r., godz. 17.00

 

Rodzaj zajęć:

NAUKA GRY NA GITARZE, GITARZE BASOWEJ, UKULELE I KONTRABASIE 

Grupa wiekowa: dzieci, młodzież i dorośli
Opis zajęć: Zajęcia mają na celu opanowanie gry na wyżej wymienionych instrumentach w obrębie stylistyki rozrywkowej, rockowej i jazzowej. Umiejętności praktyczne uzupełnione będą o wiedzę z teorii muzyki: skale, harmonia itp. Zajęcia odbywają się w formie indywidualnych spotkań, dzięki czemu ich poziom i tempo nauki zostanie dostosowane do uczestnika. W zajęciach mogą wziąć udział osoby dorosłe i młodzież, zarówno już grające na instrumentach, jak i te, które chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z muzyką. Gra na instrumencie uczy systematyczności, rozwija wyobraźnię, pomaga w ćwiczeniu pamięci i ułatwia naukę w szkole. Przede wszystkim jednak daje wiele satysfakcji z działalności artystycznej.
Prowadzący: Marek Myszka
Spotkanie organizacyjne:  20 września 2023 r., godz. 17.00

 

Rodzaj zajęć:

MIEJSKA ORKIESTRA DĘTA

Grupa wiekowa: młodzież i dorośli
Opis zajęć: Uczestnicy – dzieci, młodzież i dorośli – zarówno ci, którzy potrafią grać na instrumentach i zamierzają rozwijać swoje muzyczne pasje (lub zmienić instrument) oraz ci, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z muzyką i podjąć naukę. Zapewniamy opiekę wykwalifikowanego instruktora, istnieje możliwość wypożyczenia instrumentu. Miejska Orkiestra Dęta to zespół o wieloletniej historii, z tradycjami. To grupa utalentowanych i doświadczonych muzyków, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z młodymi, początkującymi członkami. Gra w takiej formacji rozwija umiejętności interpersonalne, pozwala rozwijać talent, otwiera na nowe doświadczenia, kształtuje charakter. Muzyk orkiestrowy zyskuje zatem prestiż i możliwość osobistego rozwoju. Orkiestra występuje podczas wszystkich ważnych uroczystości miejskich, ale także posiada repertuar rozrywkowy, który prezentuje podczas koncertów. Występuje także w innych miejscowościach na zaproszenie organizatorów różnych wydarzeń kulturalnych w regionie i nie tylko.
Prowadzący: Janusz Chabel
Spotkanie organizacyjne:  Hala MOSiR, sala 123